Aktuální dění Pro nováčky Hraní role Města a území Informace

Vasilisa Dragomir

-> Charakterník

obrázek postavySLÁVA NOVÉMU ŽIVOTU
Břicho barbarské ženy bylo obrovské. Každou chvíli se celé vzedmulo a rozhýbalo. Bylo v tom cosi obludného. Žena teď spala za pomoci velmi silných bylin, u jejího lůžka stála velmi stará porodní bába a břicho prohmatávala zkušenými chvaty. Dveře do chýše se rozletěli a s obtížemi se do nich vtěsnal mohutný barbar. Thorn Dragomir, náčelník kmene a barbar který budí hrůzu přisedl k lůžku své ženy.
"Vědět jistě že být tam dva?" Zeptal se báby, aniž by na ni pohlédl.
"Grum! A vědět taky, že její tělo to nezvládat. Být slabá. Nejspíš jí to zabít." Odvětila a probodávala ho pohledem.
"Dostat je z ní pryč! Jestli někdo z nich umřít, krvavá odplata neminout tebe!" Hned po svých slovech s vrčením odešel. Porodní bába se naposled podívala na vlnící se břicho, vzala do ruky diamantovou čepel a dala se do práce.
Po dlouhých hodinách se bába vypotácela z chatrče ven. Na každé paži držela jedno vřeštící děcko. Nebýt vší té krve na jejím oblečení i těle, byla by to vskutku líbezná scéna. Bába se zastavila těsně před Thornem.
"Nemoct jí už pomoct, ale děti zachránit. Být to kluk a holka." Ještě zkrvavené mu je podala. V tu chvíli jako zázrakem jedno z dětí přestalo řvát. Byla to dívka, a zkoumavě se očima dívala na otce. Thorn své děti zvedl nad hlavu. "Přivítat svá budoucí král Vasilij Dragomir a princezna Vasilisa!" Zvolal mezi svůj lid.V tu chvíli zněl ze všech stran ryk, bušení zbraní o štíty a o zem a zvolání slávy. Toho dne ve vesnici vzplály dvě hranice. Jedna pohřební a ta druhá vlastně taky. Když bábu uchvátil plamen mumlala si nějaká slova, kterým nikdo nerozuměl a nepřikládal žádnou váhu.

O pár let později...
Po stráni běželi dva kluci, staří tak osm cyklů. Jeden měl vlasy světlé jako sníh, modré oči a urostlou šlachovitou postavu. Ten druhý byl tmavovlasý, spíše tlouštík s prasečími očkami. Oba se kryli za stromy a sestupovali k mýtině. V rukách měli připravené praky s kameny a za opasky se jim blyštily sekery. Jejich cíl už byl blízko, Po mýtině, mezi posvátnými kameny tančila dívka jejich věku. Točila se v kruzích a kolem hlavy jí poletovali dlouhé vlasy světlé jako sníh. Zpívala přitom píseň bohům a rozhazovala kolem sebe květiny.
Vasilij byl na vhodné střelecké pozici jako první. Ani na okamžik nezaváhal, zamířil a vystřelil. Nebyl však moc dobrý střelec a místo své sestry trefil jeden z kamenů. Kus se odlomil a vyrytá runa dopadla na zem vedle Lisi.
Dívka se prudce otočila a zapátrala očima v houští nad sebou. Našla je téměř ihned.
"Jak se opovažovat ty!" Její pomněnkové oči začali tmavnout a když chlapci vyšli na mýtinu se smíchem byla to poslední kapka. Vasilisa pevně sevřela ruce v pěst a upřela na ně svůj hněv. Kolem ní se zvedl ledový vítr, který náhle zmrzl. Dívka jediným mávnutím ruky poslala na hochy tisíce malých ostrých břitů. Než stihli prchnout z obou tekla krev.
Vasilisa stála ještě dlouho bez hnutí, nevšimla si ani že zem kolem ní zmrzla. Přemýšlela o tom jak nesnáší svého bratra. Nebyla to závist, spíše obava. Její bratr měl být jednou náčelníkem kmene a nebyl ničím jiným než privilegovaným podprůměrný zmetkem. Nebyla snad jediná věc v které by vynikal, až na špatnost kterou byl prolezlý.
K její smůle to nebyli válečníci kdo jí našel, ale Thorn. Už to že kvůli ní zvedl zadek ze svého trůnu bylo zlé znamení.
" Otec oni rozbít kus posvátná kámen, být to vůle náš bůh" vyhrkla ze sebe když se blížil. Rána dopadla rychle, ne však nečekaně. Krev vytryskla až na jeden z kamenů. Když jí táhl celou cestu k pevnosti za vlasy, rodil se jí v hlavě plán. Tohle ponížení už nehodlala nechat jen tak.
Ještě tu noc se dívka s opuchlým obličejem plížila kolem stráží do psince svého otce. Thornův největší oblíbenec byla obrovská zlá potvora. Spíš horský vlk než pes i on měl však své slabiny. Když byla s prací hotova byla spokojená. Hlavu zvířete měla nasazenou jako masku. Po obličeji, krku a ramenou jí tekla ještě teplá krev a ona byla šťastná...
Když tak předstoupila před otce štěstí vystřídal strach, byla však odhodlaná neustoupit. Nemluvil, jen sáhl po sekeře a vstal. Viděla už radost v bratrových očích, když mezi ní a otce vstoupil stín. Nedávno byla sklizeň a tak byl v osadě přítomen jeden z prastarých šamanů. S klidem si stoup mezi ně a tiše promlouval k náčelníkovi. Ten bez jediného slova kývl.
Další ráno Vasilisa odjížděla dál na sever, do hor kde sídlí šamani a předávají své učení dál. Nebyla to sice vysněná budoucnost, ale přijatelnější než smrt určitě.

Prvních pár let v učení bylo náročných, ale hlavně nudných. Hory byli chráněny stálým magickým oparem, jenž je vymazal smrtelníkům z očí. Mimo to také způsoboval změnu počasí a místo ledu bylo všude kolem stále zeleno. Dny ubíhali pomalu. Vasilisa trávila většinu svého času na zahradě. Ne že by jí zahradničení nějak uchvátilo, ale péče o byliny byla náročná a zabírala hodně času. Každý kořen, list nebo stonek měl jiné požadavky na péči. Naštěstí ty které vyžadovali k ošetření měsíční svit, byli tak vzácné že k nim nemohla.
Další částí výuky byla nauka o starých runách. V nitru hory byla vytesaná knihovna tak velká, že se tam dalo i ztratit. Nebo taky schovat, to když si v noci s ostatními novici vynahrazovali nudné dny krádeží soudků s medovinou.
Když si jí toho rána předvolali starší, marně se po cestě snažila proniknout kocovinou a vzpomenout si co se stalo v noci. V chodbě před sálem si odložila obsah žaludku do nádoby, jen doufala že to nebyla pohřební urna.
"Hum Vasilisa! Bohové již žádat ty o zkouška. Dnes ty pomoct šaman při obřad pro dobrá úroda. Doufat že ty nezklamat!" Minimálně tisíciletý stařík jí probodával pohledem. Zmohla se jen na kývnutí a než jí plně došel význam jeho slov, už jí vedli kněžky připravit.
Pohled na sebe jen v bílém lněném rouchu jí přiváděl k šílenství. Zbývala už jen chvíle, ale i to stačilo aby dýkou upižlala hlavu z vycpaného medvěda. S maskou jako by se probrala a vrátila se jí schopnost uvažovat a ten pocit, když vzala do ruky obřadní nůž vytesaný z jediného kusu diamantu. Obřadem proplula jako ve snách a jediné co si pamatovala byl pocit uspokojení a teplo, když proťala krční tepnu zvířete a zalila jí jeho krev. Obřadní zabíjení bylo zřejmě jejím skrytým talentem a tak jí začali posílat do okolních osad a vesnic samotnou.
Lisa byla ze začátku velmi spokojená. Po obřadu ji zvali na hostiny a do hospod. Zpáteční cestu většinou ani nevnímala. Čím dál od hor se však vydávala tím se tvář světa měnila. Během jejího učení vypukla mezi kmeny válka. Země byla zpustošená a vyčerpaná. Pole neměl kdo obdělávat a tak stěží mohl pomoct nějaký obřad. Barukové umírali v bitevních vřavách a ženy s dětmi na hlad a mor. Nechápala jak to mohl její otec dopustit. Po posledním návratu z vesnice byla opět předvolána.
"Být připravena Vasilisa, čekat tě poslední zkouška." Neměla z toho radost, i když většina noviců nikdy učení nedokončila. Co na tom záleží když se venku děje to co se děje. Polovinu jeho kázání ani nevnímala, zbystřila až když slyšela slovo bitva.
"H-heh?" sama věděla že to nebyla nejinteligentnější reakce, ale nikdy neslyšela o tom že se šamani účastní bitev.
"Pomáhat v bitva našim baruk od bolest" Vasilisa vycenila tesáky a na okamžik jí zaplavila naděje.
Když večer pomáhala naložit zásoby na cestu, dostavily se první pochyby. Nikde nebyli žádné kořeny ženšenu s léčivými vlastnosti, česnekový výtažek proti otravě a dokonce ani obvazy. Místo toho byli sbaleny čarovné houby pro povzbuzení a spousta rituálních dýk. Třeba se ale mýlila, nebo snad přehlédla. Nejlepší bude když se připraví sama. A tak se v noci poprvé neplížila ukrást alkohol, ale hojivé masti, obvazy a několik pilek a skalpelů.
Dalšího rána vyrazily na dlouhou cestu...

návrat na seznam příběhů

Komentáře hodnotících k příběhu
(vyjadřují názor hodnotících, ne názor Andarie)
Zelená = komentář vztahující se k aktuální verzi příběhu
Hnědá = tento komentář může být zastaralý
prozatím žádné komentáře
Podrobný rozpis získaných ohodnocení:

© Copyright 2002-2020 by logo Všechna práva vyhrazena

TOPlist