Aktuální dění Odkazy Pro nováčky Hraní role Města a území Informace

Tom Gwawn

-> Charakterník

obrázek postavy Slunce se sklánělo nad kamennými úpatími majestátných Thyriských hor a pomalu vysušovalo z okolních pastvin odpolední příděl deště.
Po úzké cestě, tvořené z hrubě otesaných balvanů, se právě trmácí vzhůru zdatný řemeslník Tom. Je mohutný, zarostlý a zjevně teprve nedávno propásl půlku svého bohy přiděleného času. Vede svého plně naloženého koně za uzdu. Oblečen v lehkém cestovním oděvu se zastaví a otře si mokré čelo do rukávu. Tato cesta bývá dlouhá a vždy vyčerpávající...

Jakmile dorazil do residence svého cechu ve městě Thyris, s žuchnutím dopadl do křesla s opěradly. Učeň Delgor mu omýval namožené nohy, zatímco se s ním vítal jeho bratr Warren.
"Dobrý den mistře."
Tom zmoženě kývnul a tušíc trable se začal zvedat.
"Chtěl bych se zeptat, zda-li jste se ukázal na včerejší mši, jelikož..."
Víc už Tom neslyšel, protože zmizel v útrobách domu. Seběhl úzké pískovcové schodiště stáčející se doprava, nořící se dolů do sklepního systému vily. Toto je Tomův ráj, toto je jeho a Delgorova místnost. Sklepní místnost vybavená vším potřebným, co by si mohl řemeslník jenom přát. Válelo se tu všelijaké nářadí, perlíky, kladiva, kleště a kovadliny, haldy rukavic a džberů na vodu, různé nepovedené zmetky i krásné již naolejované zbraně a zbroje. Zkrátka vše od mečů až po hlavice šípů, hromady železné rudy, železné pruty, řetězy a spousta dalšího.


Dnes měl Tom něco na práci. Dostal za úkol vyrobit kvalitní meč pro Rockhuna. Jeho výroba meče býá vždy precizní, a tak si nachystal vše potřebné a oblékl si zástěru. Začal čepelí.
Spletl tři trojice prutů z temné slitiny a koval je do dlouhé ploché desky. Když po pěti hodinách práci dokončil, vzal další pruty a začal desku postupně obalovat dalšími a dalšími vrstvičkami. Byl to dlouhý a namáhavý proces. Pak se věnoval rukojeti a hlavici a připevnil ještě příčku. Hrubý obrys meče začal vystupovat. Teď však teprve přišlo to nejdůležitější. Tři hodiny brousil desku. Musel to dělat s největší opatrností, aby nepoškodil vyváženou strukturu čepele. Začal nejdřív od hrotu přes tenčí a když došel až k hrubí, zastavil se a začal brousit konečný tvar ostří, tentokrát od hrubí k hrotu. To mu zabralo dalších několik hodin. Odehnal mezitím svého učně Delgora, kterého nedočkavý Rockhun poslal. Dále se věnoval příčce a rukojeti a posledních několik hodin meč všelijak vylepšoval a vychytával poslední mouchy. Po jednom celém dni seděl s mečem ve své dílně a dodělával poslední rýhy na výzdobě hlavice. Když odkládal poslední nástroj a párkrát meč potěžkal, rozeznělo se v horní síni dupání. Tom odložil zástěru a vsunul meč do pochvy připravené na stole, v tu chvíli seběhl ze schodů Rockhun.
"Drahý mistře Tome," radostným tónem, "Už jste skončil?"
"Náhodou přicházíte právě včas. Zrovna jsem chtěl poslat nahoru učně, protože dílo je zdárně u konce."
Rockhun otevřel ústa, aby něco řekl, ale Tom mu skočil do řeči. "Jen se pojď podívat na tu chloubu."
Vedl Rockhuna, marně natahujícího krk všude kolem, k pochvě, ve které byl schovaný meč. Ovšem jaký!
„Vložil jsem ti do rukou úkol hodný jen těm nejlepším ve svém řemesle a ty jsi mou důvěru nezklamal!" Pronesl děkovným hlasem válečník.
"Nezapomeň, že se živím kladivem a kovadlinou." řekl Tom s úsměvem na tváři, poplácal Rockhuna po zádech a zanořil se ještě o něco hlouběji do dílny. Tam Tom určitě kutá na něčem děsně řemeslnickém... nebo si ten lenivec zase jenom dává dvacet?!


*Z velké části by Bobrito*

návrat na seznam příběhů

Komentáře hodnotících k příběhu
(vyjadřují názor hodnotících, ne názor Andarie)
Zelená = komentář vztahující se k aktuální verzi příběhu
Hnědá = tento komentář může být zastaralý
Heratrix

Bobrito si zaslouží ode mne bez výhrad 5 hvězdiček.
Podrobný rozpis získaných ohodnocení:

© Copyright 2002-2023 by logo Všechna práva vyhrazena

TOPlist